4.9. 2019
Vážení krajané,
jmenuji se Alexandra Čadová a od roku 2004 žiji a pracuji ve španělské autonomní oblasti Asturias - Principado de Asturias. Jsem předsedkyní Krajanského spolku Čechů a Slováků v Asturii, který úspěšně funguje již několik let.
Cílem našeho apolitického spolku je sdružovat Čechy a Slováky žijící v Asturias, podporovat český a slovenský jazyk, udržovat tradice zvyky a gastronomii. Mezi námi jsou potencionální voliči z celého politického spektra. Občansky se samozřejmě zajímáme o dění v naší rodné zemi a není nám lhostejný její politicko-kulturní vývoj. Naše děti vyrůstají v bilingvním prostředí, někteří z nás mají pracovní závazky v ČR, kde má také většina z nás svou širší rodinu .
V roce 2017 jsme iniciovali petici za zavedení systému korespondenční nebo elektronické volby, který by podstatně zjednodušil celý proces volby.
Petice k nahlédnutí zde: https://www.petice24.com/a/186724
Nezávisle na našich aktivitách vznikly další petice se stejným cílem, což dokládá jak je tento problém pro krajany důležitý . V roce 2018 bylo předáno do Senátu PČR Společné prohlášeni autorů petic .
V současné době paní Dagmar Straková, žijící v Belgii, iniciuje další akce na podporu zákona, který by umožnil korespondenční volbu ze zahraničí. Tato iniciativa logicky navazuje na předchozí petice a aktivity a bude mít několik fází. V té první se hledají a vybírají koordinátoři pro jednotlivé země. Za Španělsko jsem se přihlásila a byla vybrána jako koordinátorka.
Pokud máte zájem podílet se na této iniciativě, případně stát se také koordinátorem, zaregistrujte se prosím v níže uvedeném dotazníku. Pro jednu zemi je samozřejmě možné počítat s více koordinátory, jakákoliv iniciativa je velmi vítaná.
Obracíme se na Vás s žádostí o aktivní podporu této iniciativy.
Podle současných zákonů mohou Češi volit v zahraničí pouze na vybraných ambasádách, které jsou ale mnohdy od sebe vzdáleny tisíce kilometrů. Současný systém volby neumožňuje velké většině z nás uplatnit ústavní právo, které je nám zákonem dáno, protože žijeme několik stovek kilometrů od velvyslanectví a není možné podniknout za tímto účelem dvě cesty do hlavního města v pracovní den a na vlastní náklady.
Korespondenční volba je zavedena ve 24 státech Evropské unie, ČR je jednou z posledních zemí, kde tento zákon zatím neexistuje.
V současné době je předložený návrh Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, pod kterým je podepsáno 29 poslanců z pěti poslaneckých klubů a na podzim 2019 se o tomto návrhu bude hlasovat.
Aktuální informace a politické strany, které návrh podporují, najdete zde:
https://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/navrhujeme-zavedeni-korespondencni-volby-25995.html
Přidejte se spolu s námi k této iniciativě, která je logickým pokračováním předcházejících petic a společně s námi tento návrh podpořte tak, aby se s ním seznámila a osvojila si ho potřebná většina poslanců!
Hledáme schopné a spolehlivé Čechy v zahraničí, kteří chtějí spolu s námi podpořit zákon o korespondenční volbě. Není nám lhostejný vývoj v naší zemi.
Co byste měli v případě zájmu udělat?
1. Zaregistrujte se zde:
https://forms.gle/UQ5YK96xznS64FDq8
2. Přepošlete zprávu Vašim známým a kamarádům. V současné době mají svého koordinátora, který jedná ve svém regionu tyto země: Belgie, Španělsko, Francie, Nizozemí, Německo, Řecko, Švýcarsko, Turecko, Itálie, Nový Zéland, USA – Chicago a Severní Karolína. Aktivně hledáme další koordinátory, zejména v USA, SAE a Austrálii.
3. Pokud se chcete stát aktivním členem, ale nechcete být koordinátorem, postupujte podle pokynů Vašeho koordinátora a spolu s ním komunikujte a podpořte ho zpětnou vazbou nebo dalšími dílčími návrhy.
Aby byla akce úspěšná, bude mít 2 fáze.
V první fázi se na akci podílí pouze její iniciátor a všichni koordinátoři. Ti osloví ve stejnou dobu vybranou část poslanců a politiků. Bližší informace celé akce bude posílat koordinátor každého regionu přihlášeným aktivním členům.
Ve druhé fázi budou velmi důležití všichni aktivní, tedy registrovaní členové
Jedná se o zapojení do komunikace s poslanci PS PČR.
Konkrétní informace budeme přeposílat jen aktivním zájemcům , kteří se zaregistrují ve výše uvedením dotazníku. Chtěli bychom předejít zahlcování informací lidem, kteří se nechtějí aktivně na iniciativě podílet.
Děkujeme předem za Vaši aktivní pomoc a případné návrhy a podněty.
Alexandra ČADOVÁ, koordinátorka pro Španělsko
Dagmar STRAKOVÁ, koordinátorka pro Belgii, iniciátorka akce na podporu zákona o korespondenční volbě ze zahraničí.